עידן הקרח ועידן הפרספקס

בעולם כיום, ניתן למצוא מספר בתי מלון העשויים קרח. ממש קרח. המפורסמים שביניהם נמצאים  בשוודיה ובקוויבק שבקנדה, ואלה מושכים אליהם מיליוני תיירים המבקשים חוויה אחרת של חופש. המלונות בנויים בשיטה האסקימוסית העתיקה, קירות קרח שקופים ויפהפיים, והכול על טהרת הקרח. מיותר לציין שקר שם, ואולי זהו עיצוב לא ממש פרקטי, אבל יש כאן אמירה אמנותית של ממש שהיא זו שבעצם מושכת אליה את המבקרים.

ברצוני להתייחס לעיצוב מלונות אלה, ועיצוב פנים בחללים אחרים שפגשתי בהשראת הקרח. ניתן לומר שחומר הפרספקס השקוף, חומר חדש יחסית, גאל אותנו מהתלות היקרה והמסובכת בזכוכית שגם היא שקופה. אם הזכוכית היא המתחרה של הפרספקס, אז זה הראשון מנצח כמעט בכל. בעלותו הנמוכה, בגמישות שלו, בעובדה שאינו נשבר, ביכולתו להיווצר כיציקה או ניפוח בתבניות ובזמינותו המהירה. מעצבי הרהיטים והפנים גילו את הפרספקס כחומר מועדף ליצירת החלומות העיצובים שלהם. גם במלונות הקרח בהם הרבה מהעיצוב הפנימי לרבות ריהוט ופריטים כגון כלי אוכל, מעוצבים מקרח של ממש – עבור מספר פריטים משלימים, נבחר הפרספקס כחומר המועדף. לדוגמא שנדלייר שקופה שנראית ממש כאילו נוצרה מקרח, תלויה במבואת הכניסה. כיסאות עשויים פרספקס יצוק מקשטים את פינות האוכל, וחלק מהמוצרים העשויים קרח, עשויים בבסיסם משלד של פרספקס שאינו מקלקל את צבעו השקוף של הקרח. הבאר המפורסם, באר קונספט ניתן לומר, של וודקה אבסולוט בלונדון- מעוצב גם הוא בהשראת קוביית הקרח ובשילוב של עיצוב עשוי קרח של ממש. 

ריהוט שקוף, שנוצר בהשראת קרח או יוצא מנקודת הפתיחה של מקורות השראה אחרים – (זכוכית, חלונות, מים) הינו הצהרה אמנותית ברורה. הבחירה בשקיפות מעבירה מסרים בהתאם. מספר פונקציות משרתות את ההצהרה העיצובית, חלקן מתייחסות לאווריריות החלל, חלקן לנראות או לאי הנראות של החפצים השקופים, וחלקן, אלה המינימליסטיות-  הקוראות תיגר על העומס בחלל הנהוג בדיסציפלינות עיצוביות מסוימות.  הפרספקס ככלי המשרת את העיצוב השקוף, מאפשר טווח רחב של צורות, גדלים וצבעים. תחושת הקרח והמים המינימליסטית של החומר מאפשרת למעצב להתפרע דווקא עם הצורות, ולייצר מוצר חדש לגמרי בעל אמירה עיצובית חדשה למוצר קיים. לאחרונה צצים בכל מקום כיסאות הלואי ארבע עשרה המוכרים, רק שבחירת החומר הפעם היא פרספקס יצוק.  מתן משמעות שונה לרהיט באמצעות שינוי החומר.

בוידאו: בארים עשויים פרספקס

השקיפות של החומר מאפשרת חשיפת ה"בפנים" כמו בשעונים שקופים החושפים את המנגנון וגלגלי השיניים, תיקים שקופים העשויים ניילון או פי וי סי שקוף,  מיכלי מחזור שקופים העשויים פרספקס עבה ולאחרונה אף ראיתי ספת פרספקס שקופה החושפת את השלד ואת קפיצי המבנה. בין אלה מצאתי גם חממה ביתית שקופה ועציצים שקופים, (מעניין אם אפשר לראות אותם גדלים..)

עידן קרח ועידן הפרספקס הינו פרי עטו של צוות אקריליק

פורסם בקטגוריה בלוג אחד קטן בנושא פרספקס, בלוג פרספקס. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

53 + = 58