מכונית הפרספקס – מכונית הרוחות

מכונית הפרספקס, פונטיאק מודל 1939!!!

זה לא קורה כל יום אבל לפעמים מבטך נופל משהו שגורם לך לעצור, להתפעם ואז להתאהב. הכירו את

המכונית נבנתה במיוחד עבור היריד העולמי של 1939 בניו יורק. פרויקט הבנייה היה פרי שיתוף הפעולה בין ג'נרל מוטורס ורוהם ואס, הממציאים של פרספקס.

 רוהם והאס לקחו את התוכניות הדרושות לגוף המכונית ויישמו אותם תוך כדי שהם משתמשים בפרספקס כחומר בנייה עיקרי .המסגרת של הרכב חוזקה באמצעות נחושת או כרום כאשר רבים מהחלקים היו מעוטרים בצבע לבן.

המכונית עברה גילגולים רבים לאחר הופעת הבכורה שלה ביריד של 1939. במהלכה של מלחמת העולם השנייה היא בילתה במוזיאון הסמיתסוניאן. משם היא עברה מספר ידיים של סוחרים המתמחים בקנייה ומכירה של מכוניות פונטיאק. בשנת 1973, סוחר בשם דון ברלופ רכש אותה וטרח להציג אותה בתערוכות ברחבי ארצות הברית. התערוכה האחרונה שבה היא הוצגה הייתה בשנת 1996 במקום שנקרא מידו-ברוק.

כיום – מעל שבעים שנה אחרי, המכונית עדיין מתפקד באופן מלא, למרות שבמד הקילומטרים שלה רשומים לא יותר משמונים ושישה קילומטרים, ברור לכולם כי מלכתחילנ המכונית לא הייתה אמורה לתפקד כרכב כביש רגיל אלא נבנתה למטרות תצוגה. עם זאת לא מהנמנע שאם מישהו אי פעם חליט לעשות זאת, המכונית תוכל לגמוע קילומטרים רבים כמו כלי רכב רגיל למעשה.

מכונית הפרספקס שמורה במצב טוב על אף בלאי טבעי של רכב בין למעלה משבעים שנה. ערכה נאמד בכחצי מיליון דולרים, אם כי במכירה פומבית אין ספק שהסכומים יהיו גבוהים בהרבה, מעל שש ספרות.

הפונטיאק של 1939 היא אולי מכונית הפרספקס המפורסמת ביותר, אך היא אינה לבדה. באותה השנה נבנו כארבע מאות מכוניות שעליהן הורכב גג שכולו היה עשוי מפרספקס. המכוניות כולן היו של חברת פלימאוט מסוג P8 Deluxe.

הגג הורכב משני חלקים בכדי לכסות את כולו. הצמיגים היו עשויים מגומי לבן (בדומה לצבע הצמיגים המקורי של מכונית הפונטיאק). כלי הרכב נצבעו בצבע לבן-פנינה.

המתעניינים בתחום שואלים לא אחת מי הקדים את מי ומי היה מקורי יותר – יצרני הפונטיאק או הפלימאות'. פרספקס הומצא בשנת 1933 וייצור ממשי של החומר החל שלוש שנים מאוחר יותר בשנת 1936. היות ששתי המכוניות יוצרו באותה שנה, קשה לדעת מי היה שם קודם. יתכן מאד כי באופן מקרי לחלוטין שני יצרנים החליטו ללכת על היוזמה של ייצור מכונית מפרספקס, אם כי מכונית הפולימאוט לא לקחו חלק ביריד העולמי של 1939.

כיום מכוניות הפלימות' נמצאות אצל אספנים פרטים. אספנים אלו טורחים מפעם לפעם להראותם לציבור הרחב המתעניין בתחום. לא ידוע כמה מכוניות בדיוק שרדו מתוך ה-400 שיוצרו. עם זאת אלו ששרדו, בדומה לפונטיאק, נמצאות במצב טוב וכשיר לנסיעה. האספנים משיקעים רבות בלשמר את מכוניות הפלא הללו למען הדורות הבאים.

מכונית הפרספקס מכונית הרוחות הינו מאמר פרי עטו של צוות אקריליק

פורסם בקטגוריה בלוג אחד קטן בנושא פרספקס, בלוג פרספקס. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

+ 18 = 26